"Nadstandard pokojů je využíván pacienty hojně," uvedl lékařský náměstek liberecké nemocnice Jan Mečl. Ceny na jednotlivých odděleních jsou různorodé, nejdražší je neurologie s 1000 Kč za den. Na ortopedii pacienti zaplatí 800 korun, na gynekologii 700 Kč, ale třeba na interně "jen" 300 Kč.
Z ostatních nabízených nadstandardních služeb je v Liberci zájem hlavně o lepší čočky při operací šedého zákalu. Lékaři takový zákrok provádějí zhruba u každého pátého až šestého pacienta, ročně provedou přes 1800 operací šedého zákalu. Za čočku si pacienti připlatí od 2000 do 24.000 korun.
Poměrně velký zájem je také o šetrnější typ operace křečových žil. V Liberci provedou na cévní chirurgii za rok 150 až 200 operací, pojišťovnami neplacenou metodu si ročně vybírá 30 až 50 pacientů. Za operaci křečových žil pomocí radiofrekvenční sondy se v Liberci platí 15.000 korun. Při této metodě nevznikají tak velké hematomy, pacient má menší bolesti a druhý den je schopen jít i do práce. "U klasické metody je léčba po operaci delší, týden i více. Záleží, jakou práci pacient vykonává," uvedl primář cévní chirurgie Jan Marušiak.
V Liberci naopak není moc velký zájem o takzvané lehké sádry. V ceníku placených služeb liberecké nemocnice je i možnost vybrat si lékaře na oddělení ústní, čelistní a obličejové chirurgie. Zájemci za výběr doktora platí od 3000 do 10.000 korun.
V jablonecké nemocnici mají úspěch s ambulancí tělovýchovného lékařství, kterou otevřeli v závěru minulého roku a kde prověřují zdravotní stav sportujících lidí. "Vyšetřeno zde bylo již přes sto klientů a zájem o tuto službu stále stoupá," uvedla mluvčí nemocnice Petra Hybnerová.
I v Jablonci je ale mezi nadstandardy největší zájem o pokoje. Cena za den se pohybuje od 300 do 350 korun. "Pediatrické oddělení umožňuje rodičům pobývat v nemocnici se svým dítětem. Ročně využije této možnosti kolem 50 procent rodičů hospitalizovaných dětí," podotkla Hybnerová. Získané peníze z nadstandardních pokojů podle ní postupně zpětně investují do zlepšování služeb o pacienty. "Například v současné době zajišťujeme pokrytí lůžkových oddělení wifi připojením, aby mohli pacienti lehce využívat přístupu k internetu. O této novince budeme pacienty po zkušebním provozu informovat," uvedla.
I v českolipské nemocnici si chtějí pacienti nejčastěji připlatit za nadstandardní pokoj, za den si nemocnice účtuje zhruba 500 korun. Podle mluvčího nemocnice Petra Pokorného jsou takové pokoje vytížené zhruba z 85 procent. "O lepší sádru je zájem mnohem menší, chce ji asi deset procent pacientů," dodal. V České Lípě si pacienti také hradí například návštěvu v dietologické a obezitologické poradně, anonymní vyšetření na HIV, platí také za poradnu na odvykání kouření a část žen hradí i mamografické vyšetření.
V Semilech nabízejí podle náměstkyně pro ošetřovatelkou péči Heleny Hejdukové jako nadstandard pouze lépe vybavené pokoje. "Zájem o ně je hlavně na ortopedii," uvedla Hejduková. Za pokoj se v Semilech platí od 210 do 380 korun.
zdroj: ČTK