Útočník po činu uvedl, že politici neposlouchají, jsou "slepí a hluší k nářkům lidu" a tohle byla podle něj jediná možnost, jak dát najevo nespokojenost.
Psychiatr Ivan David ČTK řekl, že nemá sice dostatek informací ke kvalifikovanému názoru, ale je prý možné, že to, co muž prohlásil, může být pravdivé. "Že si skutečně dělá starosti s vývojem ČR, který se mu zdá být nepříznivý, a že vzal na sebe riziko," uvedl David, náměstek ředitele bohnické psychiatrické léčebny. "Nevylučuji, že skutečné motivy mohou být i ty, které on sám uvedl, ale samozřejmě mohou být jiné," podotkl. Podle Davida se nezdá, že by Vondrouš trpěl vážnou duševní chorobou.
Incident se stal v pátek 28. září po slavnostním otevření nového mostu v Chrastavě na Liberecku, když krátce před 15:00 prezident procházel obklopen davem lidí. Mezi nimi byl i Vondrouš oblečený v maskáčích a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil. Z místa pak odešel, aniž prezidentova ochranka zasáhla, a dokonce poskytl rozhovor novinářům. Teprve pak byl zatčen. V sobotu ho policie obvinila z výtržnictví, za což mu hrozí až dva roky vězení.
Vondrouš dnes přiznal, že se na svůj čin zhruba dva týdny připravoval. "Moc času jsem neměl a ani nejsem cvičený na takové věci. Jsem obyčejný dělník, a tak jsem si jen nějakým způsobem natrénoval v lese střelbu," popsal přípravu útoku. Klause si vybral proto, že ho považuje za jednoho z lidí, kteří stojí za současným špatným stavem České republiky. "Nebylo to namířeno jen proti němu, ale proti celému systému," vysvětlil. S tím, že může prezidentovi ublížit, nepočítal. "Docela mě překvapilo, když jsem viděl fotky, zbraň jsem zkoušel i sám na sobě," řekl Vondrouš.
Střelec byl, jak dnes přiznal, připraven i na variantu, že by se k prezidentovi vůbec nedostal. "Nepřemýšlel jsem dopředu nad tím, jestli se k prezidentovi tak blízko dostanu, vycházel jsem ze situace, která tam byla," řekl. Dobrým terčem byl podle něj Klaus i na pódiu. "Byla tam obrovská šance střílet, ale bylo tam mnoho lidí okolo, byla tam i německá delegace, která s tím nemá nic společného," řekl. Navíc nechtěl při střelbě zasáhnout někoho jiného a bál se, že by prezidenta mohl trefit třeba do obličeje, což také nechtěl. I proto střílel z bezprostřední blízkosti, aby minimalizoval riziko, že zasáhne někoho dalšího.
Vondrouš počítal s tím, že by ho mohla ochranka při útoku zastřelit. Bál se, že by mohl být zraněn i někdo další. Strážci však při ochraně prezidenta zcela selhali, na útok vůbec nereagovali a nechali střelce odejít. "Nikdy jsem nechtěl být mučedník, jen jsem chtěl žít jako člověk," řekl Vondrouš, který přiznává, že je zadlužený a má exekuci na plat. Snaha zlepšit vlastní situaci však podle něj nebyla důvodem útoku. Chtěl hlavně poukázat na špatnou situaci v zemi, kde se prý obyčejným lidem žije stále hůř.
Ve svém prohlášení pro ČTK kritizoval Vondrouš nerovný přístup veřejné moci k občanům. "(Ministr financí Miroslav) Kalousek fackuje lidi na ulici a neskončí jako já v cele předběžného zadržení, ani není obviněn z výtržnictví. Lobbista (Roman) Janoušek zase těžce zraní v opilém stavu řidičku a neskončí v cele předběžného zadržení. Já jsem tam strávil mnoho hodin a byl mi zabaven osobní počítač a můj mobil. Obviněn jsem byl z výtržností," poukazuje Vondrouš.
Jak uvedl, chtěl svým útokem upozornit na jednání vlády, která zdaleka překračuje hranice, jež mohou občané tolerovat. "Tento systém zcela selhává a na to je nutno důrazně upozornit," řekl Vondrouš. Daně podle něj platí hlavně pracující a jako protislužbu dostávají stále horší veřejnou správu a omezenější sociální služby. "Nečinnost je v této situaci zločinem, a ne to, co jsem udělal já," zdůraznil Vondrouš, který žije sám v libereckém podnájmu. Vyučil se kuchařem, ale pracuje jako svářeč plastů u stavební firmy. Od jara byl členem KSČM, byl ale pasivní a neplatil členské příspěvky. Proto ho počátkem září komunisté vyloučili. Od jeho činu se KSČM distancovala.
zdroj: ČTK