"V prvním pololetí letošního roku prohlásilo Ministerstvo kultury ČR kulturní památkou 43 staveb nebo jiných nemovitých objektů," sdělila ČTK mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. V Libereckém kraji jsou tři nové památky. Kromě sklárny v Janově nad Nisou dostala ochranu památkářů také více než 160 let stará studna s pavilonem na náměstí Dr. Karla Kramáře ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku a silniční most přes Kamenici ve Spálově u Semil postavený v letech 1936 až 1938.
V Libereckém kraji má památkovou ochranu dalších šest skláren - k nejznámějším patří sklárna Klára v Polevsku nebo sklárna v Harrachově. Janovská je podle památkářů typickým průmyslovým objektem Jizerských hor. U soutoku Bílé Nisy a Rovného potoka ji nechal v letech 1911 až 1912 postavit Johann Schorm údajně podle plánů Wilhelma Schloze. Původně se orientovala na výrobu tyčového skla a lisovaného a foukaného stolního zboží. Sklo se však na tomto místě tavilo už v polovině 19. století.
Navzdory nevzhledné přístavbě z 80. let si sklárna dodnes zachovala původní charakter a secesní výzdobu fasády včetně původních oken nebo krovu. Zachována zůstala i generátorová stanice, kde se vyráběl pro sklárnu plyn. "Děláme jen běžné opravy, údržbu, jinak je objekt ve velmi dobrém stavu, a to i po stránce statiky," poznamenal Krátký. Růžovobílou fasádu nechali vlastníci opravit v 90. letech, pravidelně se musí vyměňovat skla v oknech, rámy jsou však původní. "V budoucnu nás zřejmě čeká oprava střechy," připustil spolumajitel.
Ve sklárně zůstala zachována historická Knoblochova pec, na níž se ale už dnes nepracuje. K výrobě slouží moderní pec. Od užitkového skla, se firma v posledních letech přeorientovala víc na sklo technické, které podle Krátkého představuje přes polovinu produkce. Lisované svícny a figurky, které se dřív prodávaly po kontejnerech, už tu dnes nedělají. Vyrábí je mnohem levněji v Asii. Tomu Vitrum nemohlo konkurovat, firma se proto zaměřila na malé série a barevné sklo, které velkovýrobci neumí. "Jsme dnes v Evropě jedna z mála firem, kde se ještě dá vyrobit něco barevně náročnějšího i pro nejnáročnějšího klienta," dodal Krátký.
zdroj: ČTK