Prioritou je podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti

Roční nájem 204 tis. bez DPH, necelých 200 tis. jako příspěvek na činnost mládežnického týmu, dvě třetiny z provozního času zimního stadionu pro tréninky a zápasy, nové protipožární dveře a vrata, díky nimž se zvýší kapacita stadionu, a úplně nová rolba. To jsou podmínky, které bude mít jablonecký hokejový klub. Přesto jeho vedení není spokojené a odstup z II. ligy svádí na statutární město Jablonec nad Nisou a vedení společnosti Sport.

HC Vlci Jablonec nad Nisou na svém webu tvrdí, že: „II. hokejová liga se letos v Jablonci n. N. hrát nebude. Jednatel Sportu Jablonec, s.r.o., Štěpán Matek nám ukončil smluvní vztah, na základě kterého náš klub zajišťoval činnost vedoucího zimního stadionu a organizaci využití ledové plochy. Tato smlouva byla dne 17. 5. 2023 s okamžitou platností a bez udání důvodu vypovězena. Od té doby jsme neobdrželi žádné závazné informace, jaký bude další vývoj.“

„Vypověděli jsme příkazní smlouvu uzavřenou 1. 2. 2023. Příkazní smlouva nijak neohrožuje činnost sportovního klubu,“ vysvětluje Štěpán Matek, jednatel společnosti Sport Jablonec, s.r.o.

Příkazní smlouva, kterou jednatel Matek uzavřel s T.J. HC Vlci v únoru loňského roku, ukládala hokejovému klubu odpovědnost za technický stav ledové plochy a koordinaci využití času na ní s tím, že zadanou práci bude klub vykonávat formou vedoucího střediska, který v té době zimnímu stadionu chyběl. Roli vedoucího převzala právnická osoba, tedy klub, a město za tuto správu klubu vyplácelo 50 tis. korun měsíčně. „Smlouvu jsme uzavřeli na jeden kalendářní rok s výpovědní lhůtou bez udání důvodu, přičemž výpověď začne platit dnem doručení. V tomto duchu jsem také 17. května smlouvu vypověděl a výpověď dostal klub i do datové schránky,“ uvádí Matek a dodává, že T.J. HC Vlci své povinnosti vyplývající z příkazní smlouvy plnila neuspokojivě, a to zvláště co se týká využívání ledové plochy.

Harmonogram jasně říká, v jakých časech má led k dispozici hokejový klub, kdy mateřské a základní školy, kdy je veřejné bruslení a kdy si plochu pronajímají spolky, tzv. hobíci. Hokejový klub však upřednostňoval čas na ledě pro vlastní potřeby a změny prováděl ze dne na den na úkor dalších uživatelů. Nedodržovaly se dohodnuté technologické pauzy mezi jednotlivými bloky, kdy led upravovala rolba – místo 20 minut měla rolba k dispozici minut patnáct. Pravomoc udělenou příkazní smlouvou si klub vyložil poněkud jinak. Začal významně porušovat parametry podnájemní smlouvy, která definuje vztah mezi společností Sport a hokejovým klubem ve prospěch klubu. Takovým příkladem je rozsah využívání ledové plochy T.J. HC nad dohodnutý rámec v neprospěch škol a komerčních pronájmů. Tím se zásadně zmenšily tržby, což zásadně snížilo cash flow společnosti Sport Jablonec v rámci střediska zimní stadion. Klub začal bezplatně zabírat prostory, které nebyly předmětem podnájemní smlouvy.

„S dostatečným předstihem jsme avizovali, že příkazní smlouvu vypovíme ke konci května. Na stadionu však vznikaly třenice, situace se rapidně zhoršovala, proto jsem se rozhodl smlouvu vypovědět dle práva v ní zakotveného už 17. května,“ říká Štěpán Matek. A 29. května pak jednatel hokejovému klubu oznámil, že z rozhodnutí rady města začne sezóna 2023-24 1. srpna a požádal o zaslání rozpisů využití ledu do 30. června. Oznámení zaslal klubu také datovou schránkou.

„V rámci podrobného šetření jsme zjistili další důležitá porušování nájemní smlouvy, např. že T.J. HC nesmí přepronajímat prostory stadionu třetí osobě bez souhlasu Sportu a nesmí je užívat jinak, než je smluvně určené. Klubovnu tak kupříkladu pronajímali jako bufet, na který nebyla zkoulaudovaná,“ připomíná Matek.

Stadion musí vést hokejista

„Neoficiálně se k nám dostalo, že vedoucím zimního stadionu bude ředitel FK Jablonec pan Kalcojanis. Tomu jsme nechtěli věřit. Je chyba, když funkci vedoucího zimního stadionu vykonává člověk bez dostatečné odborné způsobilosti a bez provázanosti na naši hokejovou činnost,“ tvrdí T.J. HC Vlci na svých webových stránkách dále.

Příkazní smlouva z letošního února pověřila rolí vedoucího zimního stadionu hokejový klub. „Vyzkoušeli jsme to a zjistili, že tento způsob není funkční. Navíc nás stojí zbytečné náklady a poškozuje společnost Sport Jablonec. Ta spravuje sportoviště, která vlastní město Jablonec nad Nisou, a podnajímá je dalším subjektům. Každé středisko/sportoviště má svého vedoucího. Středisko fotbalový stadion a středisko zimní stadion má minimum zaměstnanců – na první stačí tři, kteří udržují hrací plochu, u druhého jsou čtyři ledaři a paní na úklid v rámci dohody. Pro technickou správu zimního stadionu máme proškolený tým ledařů v čele s vedoucím, jenž za kvalitu ledu a obsluhování strojovny zodpovídá a je plně kvalifikovaný. Proto řízení středisek fotbalový stadion a zimní stadion zvládne jedna osoba, a tou je dosavadní vedoucí střediska fotbalového stadionu, nikoli ředitel FK. Fotbalový klub je subjekt, který si fotbalový stadion pronajímá od společnosti Sport,“ vysvětluje další dezinformaci T.J. HC Vlci jednatel Matek.

Priorita je sportování veřejnosti i mládeže

Ohrožená je podle zprávy T.J. HC Vlci také činnost hokejové mládeže. Je třeba říci, že dětí a juniorů je v klubu na tři stovky. „Vedení statutárního města rozhodlo, že sezóna zimního stadionu 2023-2024 začne 1. srpna. Proto jsme požádali hokejový klub, aby nám nejpozději do 30. června poslal své potřeby na rozpis ledu, aby bylo možné vytvořit harmonogram užívání plochy,“ připomíná Štěpán Matek, jenž stále věří, že klub potřebné údaje dodá. To jediné by mohlo totiž zřejmě ukončit sportování hokejového dorostu v Jablonci nad Nisou. Rozhodně to nebude rozšíření hodin pro veřejnost.

„Rada města uložila jednateli Sportu, aby se rozšířilo veřejné bruslení o víkendu a o 1,5 hodiny v jednom pracovním dni. Před pandemií bylo středeční veřejné bruslení běžné, covid nastavil

omezení, která se po odeznění pandemie už neodstranila,“ konstatuje jablonecký primátor Miloš Vele.

Navíc příjem z komerčního užívání je pro zimní stadionu důležitý. Ten z pronájmu hokejového klubu je 200 tis. korun, příjem z bruslení škol, veřejnosti a hobíků tvoří 2 miliony korun. „Zimní stadion sice má za sebou pět desítek let existence, v současné době je v něm však stabilní personál, stadion má všechny revize včetně elektroinstalace a odstraňují se závady tak, aby se v polovině července mohlo začít s ledováním a plocha byla připravená 1. srpna. Externí firma navíc připravuje zadávací řízení na výběr nové rolby,“ popisuje stav zimního stadionu jednatel Sportu Jablonec a dodává: „Než bude dodaný nový stroj, počítáme s krátkodobým pronájmem rolby tak, abychom dle dohodnutého harmonogramu mohli garantovat stoprocentní splnění našeho závazku, tedy kvalitní ledovou plochu od srpna.“

Sport do objektu pořídil také nové protipožární dveře a vrata. Jejich dosavadní absence totiž snižovala kapacitu stadionu. „Z nynějších pěti set diváků se může kapacita zvýšit opět na původních sedm set lidí,“ připomíná Štěpán Matek.

„Prioritou vedení města je dlouhodobá finanční podpora mládežnického sportu a sportování veřejnosti včetně údržby městského majetku k tomu určenému, a proto aktivně činíme uvedené kroky,“ uzavírá náměstkyně primátora pro oblast humanitní Jana Hamplová.

T.J. HC Jablonec nad Nisou, z.s., získalo v uplynulých letech od města finanční podporu formou dotace humanitního odboru

ROK 2022

- 161 000 Kč (dotační program – celoroční činnost mládežnických týmů T.J. HC)

- 300 000 Kč (individuální dotace – projekt „JHS“ /Jablonec Hockey Systém/)

ROK 2021

- 167 000 Kč (dotační program – celoroční činnost mládežnických týmů T.J. HC)

ROK 2020

- 129 000 Kč (dotační program – celoroční činnost mládežnických týmů T.J. HC)

ROK 2019

- 500 000 Kč (tříletá dotace – činnost mládežnických týmů T.J. HC)

Pro rok 2023 má hokejový klub v rámci dotačního programu navrženou částku 173 000 Kč.