Zbytky protržené přehrady jsou už nyní jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Jizerských hor. Smyslem úprav, do nichž se vedle Lesů ČR zapojí i obce a Povodí Labe, je toto místo ještě více zatraktivnit. "Aby návštěvník měl přehled, jak byla přehrada tehdy postavená a k čemu došlo v roce 1916," uvedl Řičář.
Na místě přehrady, která měla chránit před velkou vodou Desnou, Železný Brod nebo Tanvald, je dnes hustý les. Některé stromy jsou staré i 90 let. "Jde o náletové dřeviny, vykácíme necelý hektar," uvedl Řičář. Podle něj je nutné také postavit za několik set tisíc korun novou lávku, která bude výš než současná. Velká voda ji odnáší v průměru jednou za dva až tři roky několik set metrů po proudu. Podle Řičáře je potřeba také zabezpečit pozůstatky staveb po přehradě, aby více nechátraly. Lidem chtějí nabízet i občerstvení, budovu chtějí postavit na základech někdejší Krömerovy boudy.
Protržení přehrady z 18. září 1916 je největší katastrofou tohoto druhu ve střední Evropě. Proud, který před sebou hrnul dřevo a trosky, zabil 62 lidí, 370 jich připravil o majetek a přes tisíc o obživu. Hráz se protrhla deset měsíců po kolaudaci, následné vyšetřování trvalo 17 let, nikdo ale nebyl odsouzen. Protržení způsobila spodní voda, která vytvořila dutiny a kanálky v žulovém podloží hráze.
Na místě protržené přehrady je pro turisty největší atrakcí vysoká šoupátková věž. Přehrada je významná i pro ochránce přírody, spojovací štola mezi Bílou Desnou a přehradou Souší na Černé Desné je významným zimovištěm netopýrů. "Napočítali jsme jich tam 200," řekl vedoucí Správy CHKO Jizerské hory Jiří Hušek.
Protržená přehrada je jednou ze zastávek projektu Nová hřebenovka, jehož cílem je obnovit a modernizovat turistické trasy v Jizerských horách, přes Ještěd, Hrádek nad Nisou a Krompach až ke Šluknovu. V rámci projektu byla nyní dokončena obnova části stezky vedoucí z Albrechtic v Jizerských horách k Mariánským boudám. "Původně tady byla krásná štětovaná cesta po Němcích. Bohužel za posledních deset až 15 let byla tak vymletá, že se po ní nedalo chodit ani jezdit na kole a muselo se lézt lesem," řekl starosta Albrechtic Jaroslav Zeman. Obnova asi 700 metrového úseku stála 450.000 korun.
zdroj: ČTK