O veřejnou službu je v Jablonci větší zájem než vloni
Pro statutární město Jablonec nad Nisou ve srovnání s loňským rokem pracuje letos v létě o něco méně pracovníků veřejně prospěšných prací. Přibylo ale lidí, kteří pracují v režimu veřejné služby. Aktuálně statutární město Jablonec nad Nisou zaměstnává 72 lidí na veřejně prospěšné práce a dalších zhruba 80 lidí dobrovolně pracuje v režimu veřejné služby.
Díky novele zákona o pomoci v hmotné nouzi vzrostl počet nezaměstnaných, kteří si prací ve veřejné službě (VS) chtějí zvýšit státem vyplácené sociální dávky. „Zatímco vloni jich chodilo cca 35 letos evidujeme 80 pracovníků veřejné služby,“ říká Hana Dašková, vedoucí odd. organizace a personálu veřejně prospěšných prací.
Pokles počtu lidí zaměstnaných na veřejně prospěšné práce (VPP) je pravděpodobně způsobený celkovou ekonomickou situací. Podle údajů úřadu práce se míra nezaměstnanosti v Jablonci a okolí pohybuje kolem 3 %. Vloni v létě bylo na magistrátu zaměstnáno cca 110 lidí, letos jich radnice na veřejně prospěšné práce zaměstnává 72, i když míst je po dohodě s úřadem práce vytvořeno 120. „Je to signál, že lidé najdou práci v průmyslovém či jiném sektoru, která je samozřejmě lépe placená. Důvodem je asi nabídka sezónní práce, například ve stavebnictví,“ myslí si tajemník jabloneckého magistrátu Marek Řeháček.
Zaměstnanci na veřejně prospěšných pracích musí, stejně jako ostatní zaměstnanci odpracovat 40 hodin týdně a pobírají minimální mzdu hrazenou úřadem práce prostřednictvím magistrátu. Pracovní doba pracovníků veřejné služby je 30 hodin měsíčně a pokud odpracují hodiny navíc, mají za ně od města nárok na městskou radou odsouhlasený dar – stravenky. Další výhody pak podle zákona získávají někteří od státu, resp. úřadu práce.
Jablonecký magistrát pracovníky VPP a VS dlouhodobě využívá k úklidu města – stanoviště separovaného odpadu, černé skládky, úklid autobusového nádraží, likvidace plevelů v chodnících, nátěry plotů, zábradlí. O pomoc lidí ve vestách také často žádají ředitelé škol a školek, využívají je ke stěhování, úklidu na zahradách atd. Pracovníci VPP se také podílejí na pracích spojených s úpravami radnice, vykonávají zejména nekvalifikované pomocné práce. V letní sezóně doplňují práci technických služeb a posilují běžný úklid kolem přehrady, kde denně seberou až 14 pytlů odpadků.