Nová spojovací chodba v nemocnici v Jablonci nad Nisou
V jablonecké městské nemocnici se dnes stříhala pomyslná páska. Za účasti představitelů města, primátora Petra Beitla a jeho náměstků a hejtmana Libereckého kraje, který dorazil v doprovodu krajského radního pro zdravotnictví Petra Tulpy, se opět otvíral zrekonstruovaný spojovací krček – chodba mezi pavilonem chirurgie a budovou ortopedie s oddělením ORL.
„Důvodem rekonstrukce bylo zvýšení komfortu a bezpečnosti pro pacienty a snížení energetických nákladů. Celkové náklady si vyžádaly 6 milionů korun, z toho 5 milionů zaplatil Liberecký kraj. Zbývající část uhradí nemocnice z vlastních zdrojů,“ vysvětlil ředitel nemocnice MUDr. Vít Němeček.
Původní jednopodlažní chodba byla v nemocnici vybudovaná v roce 1994, k její demolici a následné rekonstrukci došlo na jaře 2016. „V průběhu stavby byl mezi budovami vybudován náhradní krytý koridor, který jsme využívali pro přepravu pacientů, stravy, prádla a dalšího materiálu pro oddělení ortopedie, ORL a onkologické ambulance,“ doplnil informace vedoucí provozního odboru nemocnice Daniel Maděra. Nová chodba má dvě podlaží, 22 oken, podlahové vytápění a ve všech vnitřních východech také automatické protipožární dveře.
„Jak jinak vyjádřit jablonecké nemocnici, která je jednou z páteřních nemocnic našeho kraje, podporu než financemi,“ usmíval se hejtman Martin Půta. Zdůraznil, že si váží kvalit jablonecké nemocnice i podpory, kterou jí poskytuje její vlastník statutární město Jablonec nad Nisou. Hejtman také pochválil vedení města, když podotkl, že mít městskou nemocnici neznamená mít ji na území města, ale zejména starat se o ni. Jablonec může, podle něj, v tomto ohledu být směle příkladem ostatním městům, například České Lípě, kde budou zastupitelé o nemocnici rozhodovat příští týden.
Kromě pravidelného příspěvku na provoz ve výši půl milionu ročně investovalo město Jablonec nad Nisou do své nemocnice za posledních pět let více než 75 milionů korun. Zásadní byla investice do vybudování školky v areálu v roce 2011, pořízení mamografu o rok později nebo výstavba onkologické ambulance za 26,5 milionu, kterou město kompletně uhradilo ze svého rozpočtu v letech 2013 a 2014. Letošní dotace města je určena na rekonstrukci vjezdu do areálu u interny včetně instalace brán a také na pořízení nových přístrojů pro gastroenterologii i další přístroje a vybavení. Celkem jde o částku 10 milionů korun. Rok 2016 je navíc zlomový, co se týká dalšího rozvoje nemocnice. V červnu na svém mimořádném zasedání zastupitelé odsouhlasili stavbu nového pavilonu interní medicíny za 150 milionů korun. Dalších 45 milionů korun bude stát vybavení nových pracovišť. Pokud vše dobře dopadne, stavět by se mělo začít příští rok.