Nemocnice v Liberci chystá výstavbu heliportu
Krajská nemocnice v Liberci chystá výstavbu heliportu za 29,5 milionu korun. Přistávací plocha na samostatné ocelové konstrukci by měla umožnit noční provoz i přistání vojenských vrtulníků o hmotnosti 6,5 tuny. Tunelem bude propojena s pavilonem chirurgie, kde je traumacentrum. Novinářům to řekl generální ředitel nemocnice Jiří Veselka.
Do konce roku by měla mít nemocnice stavební povolení i dodavatele, stavět se bude na počátku příštího roku. Konstrukce by měla být hotova do tří měsíců, dodal Veselka.
O výstavbě přistávací plochy se v Liberci diskutuje léta, realizace narážela na nedostatek peněz. Nemocnice ale přistávací plochu potřebuje. Pokud do roku 2013 nezahájí stavbu, může přijít o statut traumacentra i o nemalé peníze od zdravotních pojišťoven a dotace na novou techniku. Nyní dopravují vrtulníky pacienty na liberecké letiště, odkud je převážejí sanitky městem do nemocnice. "Cesta i s překládáním pacientů trvá deset až 15 minut. Zvlášť u těžce zraněných pacientů může složitá přeprava ohrozit jejich život nebo zhoršit zdravotní stav," řekl ČTK ředitel krajské záchranné služby Stanislav Mackovík.
Nemocnice nechala posoudit všechny možné varianty, možností bylo podle Veselky šest. Do užšího výběru se dostaly dvě ekonomicky i organizačně nejvhodnější varianty - výstavba plochy nad stravovacím traktem a samostatná konstrukce s plochou ve výšce asi 20 metrů nad parčíkem mezi pavilony chirurgie, stravování a starou internou.
"Plocha nad stravovacím traktem by stála 43 milionů a zhruba na tři měsíce omezila provoz pavilonu, proto jsme doporučili levnější variantu nad parčíkem," řekl Veselka. Poslední slovo bude mít dozorčí rada, která všechny investice nemocnice nad 20 milionů schvaluje. Přípravu projektu financuje nemocnice ze svého, kdo zaplatí realizaci, však zatím není jasné. "Budeme jednat o dotaci s krajem," dodal Veselka.
Krajská nemocnice Liberec je s 1000 lůžky největším zdravotnickým zařízením v kraji. Slouží jeho 440.000 obyvatelům, ale traumatologie nebo neurochirurgie ošetřují pacienty z celé země. Ročně provedou tamní lékaři na 20.000 operací. Zařízení s obratem přes 2,5 miliardy korun zaměstnává přes 2200 lidí. Jeho loňské hospodaření skončilo podle předběžných informací ziskem 9,4 milionu korun. Nemocnice je akciovou společností - majoritním vlastníkem je kraj a 17,53 procenta akcií drží město Liberec.
zdroj: ČTK