Liberecká univerzita nabízí testy alkoholu na metanol zdarma

Technická univerzita v Liberci nabízí zdarma testování alkoholických nápojů na obsah jedovatého metanolu. K testu stačí deset mililitrů nápoje, výsledek dostanou lidé do dvou dnů e-mailem, případně jim z laboratoře zavolají. Každý, kdo se bojí konzumovat obsah lahví ze starších zásob, může přijít od pondělí do pátku, řekl ČTK Miroslav Černík z univerzitního Ústavu pro nanomateriály a pokročilé technologie, který alkohol prověří ve svých špičkových laboratořích.

Otrava metylalkoholem byla zatím v Česku prokázána u 67 lidí, 25 z nich jí podlehlo, další budou mít trvalé následky. V Libereckém kraji byl prokázán jediný případ - před týdnem se metanolem otrávil šestatřicetiletý muž z Libštátu na Semilsku. V jilemnické nemocnici mu pak naměřili 0,5 promile metylalkoholu a měl problémy s viděním. S největší pravděpodobností ale vyvázne bez následků. "Vyvíjí se to dobře. Je při vědomí, orientuje se a vidí. Akorát je mu třeba ještě srovnat vnitřní prostředí," uvedl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. V nemocnici muž zůstane asi ještě týden. Šestatřicetiletý muž se otrávil závadným alkoholem ze šestilitrového barelu, který obsahoval 50 procent metanolu.

K otestování v univerzitních laboratořích stačí deset mililitrů alkoholu. "Nejlépe ale bude, když si lidi přinesou celou lahev, my si odebereme potřebné množství a lahev majiteli vrátíme," doplnil Martin Stuchlík.
 
Laboratorní vyšetření obsahu metanolu v alkoholických nápojích se provádí na infračerveném spektrometru, který ale ukáže jen to, zda tam metanol je, nebo není. "Pokud zjistíme ve vzorku určité riziko, prověříme ho ještě na plynovém chromatografu, který určí obsah metanolu s velkou přesností," vysvětlil Stuchlík. Výsledný test je podle něj majetkem majitele lahve a záleží na něm, jak s ním v případě prokázané závadnosti naloží.
 
Testování se provádí v budově A v Hálkově ulici. První lahve alkoholu tam prověřili už včera. Mimo jiné přišla starší paní, která se bála použít na bezinkový likér nedávno koupenou lahev rumu. "Tu paní jsme mohli uklidnit, trochu jsme ale hnuli žlučí pánovi, který si nechal otestovat lahev koupené třešňovice. Nebyl v ní sice metanol, ale ukázalo se, že jde jen o ochucený líh. Ta lahev kolem třešní ani neprošla," popsal první zkušenosti Černík. Alkohol budou v laboratořích testovat i v neděli 30. září v rámci akce Univerzita dokořán, která je určena veřejnosti.
 
Univerzitní laboratoř není jedinou, která v Liberci nabízí testy nezávadnosti alkoholu, jako jediná je ale provádí zdarma. Testování nabízí také akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu v Liberci. "Zájemce zaplatí za test 230 korun bez DPH, zatím jsme prověřovali kolem 200 vzorků," řekl ČTK ředitel ústavu Pavel Bernáth. Lidé, kteří mají obavy pít své starší zásoby, mohou zamířit také do Krajské nemocnice v Liberci. Za rozbor v laboratoři klinické a soudní toxikologie zaplatí kolem 560 korun.
 
zdroj: ČTK