Na pětibodové stupnici platí pro Máchovo jezero třetí stupeň. "Máme oranžového smajlíka, což je pro nás obvyklé. Takže hygienici doporučují vnímavým jedincům, aby se po koupání osprchovali. To ale doporučuji i svým vnoučatům, když jdou do bazénu," uvedl Vladimír Reichert ze společnosti Regata Máchovo jezero, jež obhospodařuje dvě pláže a lodní dopravu na jezeře. Zákaz koupání se vyhlašuje po překročení hranice 100.000 buněk sinic na mililitr vody, při posledním odběru se v Máchově jezeře vyskytovalo od 3352 do 19.680 buněk sinic.
Mírně zhoršená, na stupni dva, je kvalita vody i na dalších třech koupalištích Českolipska - ve Sloupu v Čechách, Zákupech a přírodním koupališti Nedamov v Dubé. I na těchto místech hygienici doporučují po koupání osprchování citlivým lidem, alergikům, těhotným ženám i malým dětem.
Ze zhruba tří desítek sledovaných ploch v Libereckém kraji není voda vhodná ke koupání pouze v Chrastavě u Liberce, i když vedení města i provozovatel se takovému označení brání. Problém je podle nich ve špatné vyhlášce ministerstva zdravotnictví, podle níž se neposuzuje jen aktuální kvalita vody, ale i stav v předchozích letech. Koupaliště v Chrastavě normám nevyhovovalo po celou minulou sezonu, lidé se tam i přes varování koupali a zdravotní problémy neměli. Letos ale nepříznivě ovlivní kvalitu vody odstraňování povodňových škod na Vítkovském potoce, který je zdrojem vody pro koupaliště.
zdroj: ČTK