Jablonečtí strážníci získali další prostředek na záchranu životů
Automatizovaný externí defibrilátor (AED) mají od středy 23. října k dispozici strážníci Městské policie Jablonec nad Nisou. Přístroj stál 40 tis. korun a je ve výbavě výjezdového vozidla.
V průběhu května 2019 proběhla první jednání mezi vedením Městské policie Jablonec nad Nisou (MP) a pracovníky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) o možnosti zapojení strážníků do projektu AED, v jehož rámci byly defibrilátory vybaveny složky IZS (především Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Horská služba atd.). Díky AED bylo v rámci Libereckého kraje zachráněno již několik lidských životů.
Vzhledem k omezeným finančním možnostem nebylo možné MP do projektu zapojit v plném rozsahu. „Rozhodli jsme se proto zakoupit samotný přístroj AED z vlastních zdrojů, a tím rozšířit možnosti našich strážníků při záchraně lidského života,“ sdělil ředitel MP Roman Šípek a dodal, že s proškolením strážníků pomohli pracovníci ZZS LK.
Počátkem července tohoto roku zakoupila městská policie kompletní přístroj AED BeneHeart D1 Public za částku 40.000 Kč. Tento typ je shodný s přístroji, který používají ostatní složky IZS zapojené do projektu. Tím je zabezpečena vzájemná kompatibilita mezi jednotlivými složkami přímo na místě zásahu.
V polovině října proběhla poslední etapa proškolování jabloneckých strážníků. Součástí reálných nácviků bylo kromě faktického použití AED i procvičení rozdílných postupů při poskytování první pomoci dětem a dospělým a součinnost mezi jednotlivými složkami IZS na místě zásahu.
Primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský řekl: „Jsem rád, že se naše městská policie stane součástí systému AED pro Liberecký kraj, který provozuje ZZS LK. Věřím, že toto zařazení přispěje k většímu stupni bezpečí obyvatel našeho města i jeho návštěvníků.“
Stručné představení AED:
- náhlý kolaps způsobený srdeční zástavou nemusí být smrtelný …
- využití AED usnadní práci a zvýší možnost přežití pacientů se srdeční zástavou …
- zachraňme život …
Defibrilátor je lékařský přístroj k defibrilaci pacienta při kardiopulmonální resuscitaci, který elektrickým výbojem obnoví správnou činnost srdce. Při komorové tachykardii nebo fibrilaci komor není srdce schopno plnit svou funkci kvůli nekoordinovaným stahům. V těchto případech se defibrilací přeruší nežádoucí stav pomocí silného elektrického výboje, aby se srdce mohlo znovu správně rozběhnout.
Defibrilátor je mikroprocesorem řízený přístroj, který mohou obsluhovat jak nevyškolení, tak trénovaní zachránci. Po zapnutí přístroje je zachránce intuitivně veden hlasovou a obrazovou nápovědou.
V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus.
Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75 %. Včasný přístup k AED tak představuje šanci včasného provedení defibrilace před příjezdem záchranné služby.