Jablonecký azylový dům má ještě volná místa

Navýšené kapacity nového azylového domu v Jablonci nad Nisou se v současných mrazivých dnech a zejména nocích osvědčují. Lidem bez domova jsou stále ještě k dispozici volná místa v denním nízkoprahovém centru i v noclehárně.   

Dům v jablonecké ulici Za Plynárnou má po 25 místech v azylovém domě i v noclehárně, kapacitu 40 míst nabízí denní nízkoprahové centrum. „Kompletně jsme se přestěhovali loni 14. prosince, někteří lidé si k nám stále ještě cestu hledají. Ubytovací kapacitu máme téměř naplněnou, pár volných míst máme ještě pro ženy, proto jsme je nabídli i jako krizový plán Liberci, kde se potýkají s problémy. U nás v domě Za Plynárnou jsme letos zatím žádného zájemce kvůli kapacitě neodmítli,“ říká oblastní ředitelka NADĚJE Milena Havrdová s tím, že kdo nechce mrznout venku, nemusí. „Na mužské ubytovně jsou už přistýlky, ale na ženské je volno.“

„Nový azylový dům byl nutný, jsem rád, že jsme k řešení tohoto problému přistoupili a nový, respektive zrekonstruovaný a kapacitnější objekt je v provozu. Už jen za tu krátkou dobu se situace v Podhorské ulici, kde byl starý azylový dům, výrazně zklidnila,“ konstatuje náměstek pro sociální věci Pavel Svoboda a připomíná, že za těchto klimatických podmínek bychom neměli být nevšímaví. „Někteří bezdomovci se před mrazem schovávají třeba do kontejnerových přístřešků. V okamžiku, kdy tam v mrazu usnou, je konec téměř neodvratný. Proto pokud takto někoho najdete, můžete volat na městskou policii, terénního pracovníka Naděje či nepřetržitý provoz azylového domu.“

I přijetí do domu Za Plynárnou má však svá pravidla. „Nemůžeme přijmout člověka s infekcí nebo se svrabem, to bychom okamžitě zanesli do celého domu, takže je nutné jej nejdříve přeléčit v nemocnici. A neměli by být opilí a agresivní,“ vypočítává základní podmínky Havrdová s tím, že by se dotyčný měl prokázat nějakým dokladem. Podle jejích slov však nelze pomoci lidem, kteří to nechtějí a mají pocit, že život na ulici zvládají. 

Zrekonstruovaný objekt v ulici Za Plynárnou 13 otevřelo statutární město Jablonec nad Nisou na konci listopadu 2015 za přítomnosti ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové Tominové. Bývalý dům pro matky s dětmi se rekonstruoval od února do listopadu 2015, celkové náklady se vyšplhaly téměř na 20 milionů korun, výše dotace z Regionálního operačního programu Regionu soudržnosti Severovýchod dosud nebyla stanovená. 

Důležitá telefonní čísla

NADĚJE, Jablonec nad Nisou
•    mobilní provoz azylového domu: 775 868 851, 483 317 120
•    terénní pracovník: 775 889 663
•    Tomáš Šretr, vedoucí Domu Naděje: 775 889 661

Městská policie Jablonec nad Nisou:
•    tísňová linka: 156
•    operační MP: 483 357 871