Slavnostní vernisáž ve středu 10. dubna zahájilo vystoupení jabloneckého pěveckého sboru Vrabčáci pod vedením Pavla Žura. Součástí programu byla i působivá módní přehlídka Made in Jablonec, kterou do Prahy přivezl Svaz výrobců skla a bižuterie.
„Jablonec má tu čest se prezentovat v krásných prostorách Nostického paláce. Výstava ukazuje, že Jablonec je nejen městem skla a bižuterie, což dokládá část připravená jabloneckým muzeem, ale také městem zajímavé architektury, což je patrné nejen z obrazů výtvarníka Zdeňka Daniela, ale i z expozice věnované jablonecké radnici, která letos slaví 80 let od svého otevření,“ okomentoval výstavu jablonecký primátor Petr Beitl.
„Velmi mě těší, že se podařilo tuto výstavu uskutečnit a velmi si vážím toho, jak hladce probíhala příprava a koordinace všech zúčastněných subjektů,“ řekla Milada Valečková, ředitelka Muzea skla a bižuterie a hlavní koordinátorka celé výstavy. Na té se vedle Muzea skla a bižuterie, které do Prahy přivezlo výběr z putovní výstavy Nekonečný příběh bižuterie, podílela také Městská galerie MY a jablonecký výtvarník a patriot Zdeněk Daniel. Občerstvení hostům na vernisáži připravili studenti Střední školy řemesel a služeb, kteří také předvedli ukázky tradiční výroby bižuterie.
Výstavu spolu s primátorem Beitlem zahájila ministryně kultury Alena Hanáková. Ve svém proslovu zmínila, že ministerstvo kultury je nejkrásnějším ministerstvem v Evropě a zaslouží si být přístupné lidem. Stejně tak Česká republika nabízí velké kulturní bohatství a letošní ročník projektu Otevřené ministerstvo si klade za cíl část tohoto bohatství představit. Jablonec nad Nisou a Muzeum skla a bižuterie, které je příspěvkovou organizací MKČR a zároveň majitelem nejrozsáhlejší sbírky bižuterie, letošní ročník zahajují.
Výstava Jablonecké poklady je v sídle ministerstva kultury v Nosticově paláci v Praze na Malé straně přístupná zdarma do 12. května.