Jablonec nad Nisou má reprezentační šaty

Reprezentační šaty města jsou jedním z dárků, které si Jablonec nad Nisou nadělil k výročí 150 let od povýšení na město. Šaty zhotovila v rámci svého projektu Návraty k hodnotám módní návrhářka Marie Zelená. Doplněné jsou krásnou štrasovou korunkou z domácí provenience jablonecké firmy ŠENÝR Bijoux.  

Jablonec nad Nisou se tak stal jediným městem v Libereckém kraji, které má svoje reprezentační šaty. „V letošním roce budou šaty provázet a jako šperk zdobit významné události v kalendáři oslav 150 let. Poprvé je veřejnost uvidí na plese města 12. března, plánujeme je využít také při dalších příležitostech, například na slavnostním koncertu v kostele sv. Anny 10. května nebo na gala večeru v městském divadle 23. září. Občané je budou mít možnost spatřit také v rámci Dne památek v prostorách pracovny primátora města,“ vyjmenovává tisková mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

V rámci módní přehlídky, jež Marie Zelená připravila speciálně pro 21. ples města v Jablonci nad Nisou, návštěvníci uvidí kromě autorských společenských modelů také trojici šatů s pražskými symboly a české národní šaty. Vrcholem přehlídky pak budou šaty města Jablonec nad Nisou. Poprvé je na sebe oblékne modelka, moderátorka a Česká Miss roku 2013 Gabriela Kratochvílová.

Otázky pro módní návrhářku Marii Zelenou

Jak dlouho trvala příprava šatů?
Asi to nedokážu spočítat na hodiny, bylo to mnoho dní práce pro mě a moje dvě kolegyně.

Podle čeho jste volila materiály a čím jste se nechala inspirovat? 
Inspirací pro každé město je pro mne vlajka města a heraldický znak města. Proto jsem volila barvy podle jablonecké vlajky – zelená a bílá. Materiály na šaty jsem vybírala tak, aby se daly udržovat, protože šaty mají vlečku a budou se muset čistit. Protože jde o český projekt, snažím se používat materiály, které jsou vyrobeny v Česku, většina z použitých látek je z Hedvy Moravská Třebová.

Kolik látky jste spotřebovala?
Na pošití samotné vrchní sukně to bylo 40 metrů zelené látky a 10 metrů bílé látky šířky 140 cm. Na spodní sukni a spodnici dalších cca 20 metrů. Živůtek tvoří korzet na šněrování a pás přes ramena. Tam už byla spotřeba malá, kolem 2 metrů plus výztuhy.
Celá sukně je ručně pošita látkou, kterou jsme nejdříve našpendlily na díly sukně tak aby tvořila tvar jakoby koruny stromu. Pak se to muselo ručně našívat, což bylo časově nejnáročnější. 

Dominantou šatů je městský znak. Jakým způsobem jste pojala tento jablonecký symbol?
Protože má Jablonec ve znaku jabloň a musím říct, že je to opravdu moc krásný znak, zpracovala jsem honosnou sukni jako korunu stromu, ve které je znak ve velikosti 65 x 48 cm zasazen. Znak je kombinace tisku, strojové výšivky jabloně, a lemování štrasů z firmy Šenýr. Nejdříve jsem podle grafického návrhu nechala znak 2x barevně vytisknout na látku, jednu jsem poslala paní Kopalové, aby v Šenýru mohli připravit stříbrné štrasové komponenty na horní část, přesně podle velikosti znaku a také barevnost štrasů, které jsme pak ručně našívaly kolem znaku. Jabloň jsem nechala strojově vyšít ve firmě ACTIV Brno, s níž ráda spolupracuji. Strojová výšivka je přesná, musel se připravit speciální program podle grafiky znaku a vyšít. Na vyšívanou část to bylo cca 250 000 stehů a stroj ho vyšíval asi 8 hodin. Celý znak je vyztužený, aby byl výrazný a olemovaný štrasovými pásy.

Kolik měst v České republice se může pyšnit reprezentačními šaty z Vaší dílny?
Doposud je to 15 českých měst a také Bratislava. Každé šaty jsou vždy s povolením primátora, starosty nebo rady města k užití heraldického znaku.

Pouze jablonecké šaty mají skutečně jabloneckou korunku

Korunka doplňující jablonecké šaty znázorňuje starou radnici, budovu, v níž dnes sídlí Městská knihovna. „Tato stavba je tak trochu opomíjenou dominantou města a symbolicky se váže k 150. výročí povýšení Jablonce na město. Právě povýšení bylo pro naše předky impulzem k tomu postavit v Jablonci reprezentativní budovu. Uvítali jsme proto nápad autorek znázornit na korunce starou radnici,“ vysvětluje primátor statutárního města Jablonec nad Nisou Petr Beitl. 

Při výrobě svých modelů často paní Zelená spolupracuje s jabloneckými výrobci bižuterie. V poslední době je jejím partnerem společnost Šenýr Bijoux Olgy Kopalové. Obě dámy tvoří sehraný tým a právě Olga Kopalová je autorkou štrasové korunky, která je nedílnou součástí jabloneckých šatů i zdobení znaku. S korunkami má jablonecký Šenýr bohaté zkušenosti, z jablonecké dílny totiž vychází korunky a šperky pro nejkrásnější dívky České republiky. 

Otázky pro paní Olgu Kopalovou, autorku štrasové korunky

Byla pro Vás práce na korunce k jabloneckým šatům něčím zvláštní? 
Ano, myslím, že to byla zcela výjimečná situace. Protože Jablonec je moje rodné město, ve kterém celý život také žiju a tím jsem vlastně i jeho součástí. Je to prostě jiné než u měst, o nichž jsem jen četla nebo slyšela z vyprávění. Jablonec byl, je a bude pro mě vždy NEJ. Proto je to svým způsobem těžší a více zavazující se podílet na tak úžasném projektu s paní Zelenou a zviditelnit naše město o to víc.

Jak probíhala spolupráce s paní Zelenou? Byla jste jako domácí ve výhodě, například co se týká připomínek ke zpracování?
Paní Zelená je autorkou tohoto projektu a je zcela na ní jak se ve všech věcech rozhodne a já to pouze respektuji. Plním její přání a věřím, že se vždy dohodneme, zatím to tak bylo.

Jste autorkou korunek pro vítězky různých soutěží Miss. Máte na kontě už nějaké korunky s dominantami měst nebo je jablonecká stará radnice Vaším prvním počinem?
Ano, v dílně Šenýru jsme spolu s celým týmem a se vzorkařkou Martinou Zajíčkovou vytvořili také korunky pro Prahu Karlův most, Chrám Sv. Mikuláše a Pražský hrad a města Hradec Králové, Karlovy Vary, Kroměříž, Olomouc a třeba i rodné město paní Zelené Ostrožskou Novou Ves.

Jak dlouho výroba korunky trvá? 
Výroba korunky trvala přibližně dva dny. Vše je ruční práce. Speciálně jsem například došla do centra vyfotit horní část budovy staré radnice, protože je na fotografiích na internetu různě zkreslená a chtěla jsem, aby podoba odpovídala reálu. Korunka má i hodiny, přesná okna a schody do budovy.

Jaké a kolik kamenů je celkově na korunce použito? 
Korunka je vyrobena z křišťálových kamenů jablonecké firmy Preciosa a.s. Celkem jich je použito 1.000 kusů. Po dokončení samotného designu byla korunka postříbřena v jablonecké Galvanotechně. Její celková hmotnost je 105 gramů.

Návraty k hodnotám

Jablonecká radnice za šaty zaplatila necelých 50 tisíc, jejich hodnota je ale vyšší. Výrobu šatů v rámci svého projektu finančně podpořila Marie Zelená. Korunka je sponzorským darem Šenýru městu Jablonec. 

„Šaty budou patřit městu, ale s paní Zelenou jsme se domluvili na určité formě participace. Máme je vlastně napůl. Paní Zelená je dle dohody bude využívat k  prezentaci vlastní tvorby a svých projektů Návraty k hodnotám a Šaty pro města a kraje. Jedná se o nový a neotřelý způsob propagace měst České republiky. Jablonec je a vždycky byl městem bižuterie, proč jej tedy nepředstavit formou krásných šatů s blyštivými ozdobami zhotovenými z jabloneckých kamínků,“ vysvětluje tisková mluvčí jablonecké radnice. 

Šaty i korunka jsou z velké části zhotoveny ručně. Ruční práce i uvědomění si vlastní historie, sounáležitost s místem, kde žijeme, zamyšlení se nad současností a snad i úvahy o budoucnosti jsou těmi přidanými hodnotami, na něž se v chvatu všedních dní tak trochu zapomíná.  Záměrem projektu Návraty k hodnotám je prostřednictvím umění poukázat na to, že nastal čas vrátit se k základním hodnotám, vážit si jich a uvědomit si i své vlastní životní priority. Snad k tomu přispějí i zeleno – bílé šaty Jablonce nad Nisou.

Více o projektu Návraty k hodnotám na www.mariezelena.cz

Již zhotovené šaty z projektu Návraty k hodnotám – Šaty pro města a kraje módní návrhářky Marie Zelené:
 
•    Šaty pro Italskou republiku
•    Šaty pro Ruskou federativní republiku
•    Šaty pro Českou republiku
•    Zlínský kraj
•    Jihomoravský Kraj
•    Bratislava 
•    Brno
•    Hradec Králové
•    Karlovy Vary
•    Kroměříž
•    Moravská Třebová
•    Nový Bydžov
•    Olomouc
•    Ostrava
•    Ostrožská Nová Ves
•    Plzeň
•    Praha 
•    Přerov
•    Tábor
•    Uherské Hradiště
•    Ústí nad Labem